BS 16 Qualifying
No qualifiers found.
Direct Acceptance | |||||
---|---|---|---|---|---|
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
[1] | MARC POGGENPOEL | ZA | Tennis World Academy - Ida's Valley | No | - |
- | Dawid van Wyk | ZA | Curro Bloemfontein | No | - |
- | Jan-Righardt Vermeulen | Rustenburg High | No | - | |
- | Kevin Kotze | ZA | Alberhart Tennis Club | No | - |
- | Jayte Oberholzer | ZA | Rustenburg High | No | - |
[5] | Mesharan GOVENDER | ZA | Bryanston Sports Club | No | - |
[4] | Rainier Hugo | Rustenburg High | No | - | |
- | Faheem PARUK | ZA | Old Edwardian Tennis Club | No | - |
- | Mikhail Briesies | ZA | No | - | |
- | Swelihle MAPHUMULO | ZA | Mayville Secondary | No | - |
- | Zedane Valjee | ZA | Clifton High School | No | - |
[8] | Buhle Qina | No | - | ||
[7] | Tiaan Roberts | Rustenburg High | No | - | |
- | Kyvin SMAL | ZA | Alberhart Tennis Club | No | - |
- | Ryan Lister-James | ZA | Prospect Tennis Club | No | - |
- | Babalo Mlata | ZA | No | - | |
- | Hayden Loffler | SZ | No | - | |
[3] | Jean-Pierre VISAGIE | ZA | Uplands College | No | - |
[6] | Phephelo BLOSE | Tills Tennis Club | No | - | |
- | Alternate Alternate | Witfield Tennis Club | Yes | Juandre Breet | |
- | Sinethemba Mgabhi | Esikhawini Tennis Club | No | - | |
- | Max LECKEL | ZA | Ferdinand Postma | No | - |
- | Olwethu Socishe | ZA | No | - | |
[2] | Bogosi NKOLONYANE | BW | Riaan Venter Tennis Accademy | No | - |
Withdrawn (On-time) | |||||
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
- | Juandre Breet | ZA | Rustenburg High | No | - |
Date / Time | Position ID | Location | Player 1 | Player 2 | Result |
---|---|---|---|---|---|
2019-06-19 11:00am | A2 | WTS - Court 3 |
Dawid van Wyk
|
Jan-Righardt Vermeulen
|
2-6, 2-6 |
2019-06-19 11:00am | A3 | WTS - Court 4 |
Kevin Kotze
|
Jayte Oberholzer
|
6-0, 6-1 |
2019-06-19 11:00am | A6 | WTS - Court 5 |
Faheem PARUK
|
Mikhail Briesies
|
0-6, 0-6 |
N/A | A7 | WTS - Court 6 |
Swelihle MAPHUMULO
|
Zedane Valjee
(Did not play)
|
Walkover |
2019-06-19 11:00am | A10 | WTS - Court 7 |
Kyvin SMAL
|
Ryan Lister-James
|
6-1, 6-2 |
2019-06-19 11:00am | A11 | WTS - Court 9 |
Babalo Mlata
|
Hayden Loffler
|
2-6, 0-6 |
N/A | A14 | WTS - Court 10 |
Alternate Alternate
(Did not play)
|
Sinethemba Mgabhi
|
Walkover |
2019-06-19 11:00am | A15 | WTS - Court 11 |
Max LECKEL
|
Olwethu Socishe
|
1-6, 0-6 |
2019-06-19 1:30pm | A17 | WTS - Court 20 |
MARC POGGENPOEL [1]
|
Jan-Righardt Vermeulen
|
6-3, 6-4 |
2019-06-19 1:30pm | A18 | WTS - Court 21 |
Kevin Kotze
|
Mesharan GOVENDER [5]
|
6-4, 6-1 |
2019-06-19 1:30pm | A19 | WTS - Court 22 |
Rainier Hugo [4]
|
Mikhail Briesies
|
1-6, 2-6 |
2019-06-19 1:30pm | A20 | WTS - Court 23 |
Swelihle MAPHUMULO
|
Buhle Qina [8]
|
1-6, 1-6 |
2019-06-19 1:30pm | A21 | WTS - Court 24 |
Tiaan Roberts [7]
|
Kyvin SMAL
|
2-6, 5-7 |
2019-06-19 1:30pm | A22 | WTS - Court 25 |
Hayden Loffler
|
Jean-Pierre VISAGIE [3]
|
6-3, 6-2 |
2019-06-19 2:00pm | A23 | WTS - Court 1 |
Phephelo BLOSE [6]
|
Sinethemba Mgabhi
|
7-6, 6-1 |
2019-06-19 2:00pm | A24 | WTS - Court 2 |
Olwethu Socishe
|
Bogosi NKOLONYANE [2]
|
7-6, 4-6, 6-4 |
TBD | D1 | - |
|
|
|
N/A | E1 | WIN - Court 4 |
Jan-Righardt Vermeulen
|
Mesharan GOVENDER [5]
(Did not play)
|
Walkover |
2019-06-20 12:00pm | E2 | WIN - COURT 1 |
Rainier Hugo [4]
|
Swelihle MAPHUMULO
|
6-2, 6-0 |
2019-06-20 12:00pm | E3 | WIN - COURT 2 |
Tiaan Roberts [7]
|
Jean-Pierre VISAGIE [3]
|
1-6, 6-1, 5-10 |
2019-06-20 12:00pm | E4 | WIN - Court 3 |
Sinethemba Mgabhi
|
Bogosi NKOLONYANE [2]
|
3-6, 1-6 |
2019-06-21 1:20pm | E5 | WTS - Court 6 |
Jan-Righardt Vermeulen
|
Rainier Hugo [4]
|
2-6, 1-6 |
2019-06-21 1:20pm | E6 | WTS - Court 7 |
Jean-Pierre VISAGIE [3]
|
Bogosi NKOLONYANE [2]
|
4-6, 3-6 |
2019-06-22 10:40am | E7 | WIN - Court 4 |
Rainier Hugo [4]
|
Bogosi NKOLONYANE [2]
|
0-6, 0-6 |
2019-06-22 12:00pm | F1 | WIN - COURT 1 |
Jan-Righardt Vermeulen
|
Jean-Pierre VISAGIE [3]
|
3-6, 3-6 |
2019-06-21 1:20pm | G2 | WTS - Court 9 |
Tiaan Roberts [7]
|
Sinethemba Mgabhi
|
6-2, 7-6 |
2019-06-22 12:00pm | G3 | WIN - COURT 2 |
Swelihle MAPHUMULO
|
Tiaan Roberts [7]
|
5-7, 2-6 |
2019-06-20 12:00pm | I9 | WIN - Court 4 |
Dawid van Wyk
|
Jayte Oberholzer
|
3-6, 1-6 |
2019-06-20 1:20pm | I11 | WIN - COURT 2 |
Ryan Lister-James
|
Babalo Mlata
|
6-4, 6-7, 10-4 |
2019-06-21 1:20pm | I13 | WTS - Court 10 |
Jayte Oberholzer
|
Faheem PARUK
|
3-6, 3-6 |
2019-06-21 1:20pm | I14 | WTS - Court 11 |
Ryan Lister-James
|
Max LECKEL
|
6-4, 6-3 |
2019-06-22 12:00pm | I15 | WIN - Court 3 |
Faheem PARUK
|
Ryan Lister-James
|
1-6, 1-6 |
2019-06-22 12:00pm | J1 | WIN - Court 4 |
Jayte Oberholzer
|
Max LECKEL
|
2-6, 6-1, 7-10 |
2019-06-22 1:20pm | K3 | WIN - COURT 1 |
Dawid van Wyk
|
Babalo Mlata
|
0-6, 2-6 |